Obróbka metali lekkich takich jak aluminium

W przemyśle do obróbki metali wykorzystuje się różne urządzenia. Najczęściej korzysta się z techniki frezowania. Jest to metoda, dzięki której powstaje naprawdę niewiele odpadków, a dodatkowo pozwala na powstawanie wysokiej jakości elementów. Jednak obróbka metali lekkich i metali ciężkich różni się od siebie.

Wybór profesjonalnych frezów do obróbki aluminium

frezy do aluminiumMetale lekkie również mogą zostać poddane frezowaniu. Tutaj jednak wykorzystuje się delikatniejsze frezy, które nie będą uszkadzały powierzchni aluminiowej. Najczęściej wykorzystywane są frezy jednoostrzowe. Czoło takiego frezu jest płaskie. Do obróbki metali lekkich tj. aluminium stosuje się przede wszystkim frezy trzpieniowe. Chwyt walcowy w takim frezie musi być gładki. Wybierając frezy do aluminium, warto zapoznać się też z innymi cechami charakterystycznymi takich frezów. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na linię śrubową rowków wiórowych oraz promieniowy kąt natarcia. Linia śrubowa powinna wynosić około 30 stopni. Z kolei kąt natarcia to ok. 22 stopnie. Powierzchnia skrawająca musi być wysokiej jakości. Zaawansowane cechy konstrukcyjne we frezach do aluminium pozwalają na obróbkę materiałów wykonanych nie tylko z aluminium, ale również tworzyw sztucznych, a nawet miedzi. Frezy umożliwiają pracę bokiem i pozwalają zagłębiać się wzdłuż osi narzędzia. Na ploterach tnących bardzo często korzysta się z frezów do aluminium.

Trzeba zwrócić też uwagę, z jakiego materiału wykonywany jest sam frez. Najlepiej jeśli będzie to frez wykonany z drobnoziarnistych węglików spiekanych. Tego typu frezy są zazwyczaj niepowlekane żadnymi dodatkowymi materiałami. Istnieją różne warianty tych urządzeń. Można je kupować nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale też w wielu sklepach internetowych. Frezy trzpieniowe nadają się idealnie do obróbki lekkich metali.