Buciki do nauki chodzenia dziecka

 

Kiedy dziecko stawia swoje pierwsze kroki przychodzi również czas na zakup pierwszych butów. Dziecko kilka pierwszych miesięcy życia spędza leżąc lub siedząc. Dopiero kiedy zaczyna samodzielnie się poruszać trzeba zastanowić się nad takim dobraniem obuwia, aby dziecku możliwe jak najłatwiej było uczyć się chodzić.

Buty odpowiednie do stawiania pierwszych kroków

buty do nauki chodzeniaPrzede wszystkim buty muszą dbać o młode kości w stopie dziecka. W tym miejscu trzeba podkreślić, że rodzice czasami zbyt szybko biegną do sklepu po buty dla malucha. Nie musimy robić zakupów zaraz po tym jak dziecko zrobi swój pierwszy krok. Przez pewien czas lepiej nawet będzie kiedy dziecko będzie przy naszej pomocy spacerowało boso. Stopa dziecka przyzwyczai się do podłoża. Dziecko będzie uczyło się jak stawiać stopy tak, aby utrzymać równowagę. Dopiero po tym czasie, kiedy dziecko chce spacerować poza domem, przychodzi czas na buty do nauki chodzenia. Wybierając pierwsze buty dla dziecka nie warto robić tego ,,na oko”. Do sklepu zabierzmy ze sobą dziecko i wybierajmy buty bezpośrednio z nim. Buciki muszą być bardzo dobrze dopasowane. W za dużych butach dziecko nie będzie w stanie swobodnie się poruszać, ponieważ stopa w środku nie będzie odpowiednio podtrzymywana. Za małe buty będą natomiast uciskać stopy dziecka, a to może prowadzić do poważnych deformacji kości. Ze względu na naukę chodzenia buty powinny być dość elastyczne tak aby nie usztywniały całkowicie stóp.

Dziecko podczas stawiania swoich pierwszych kroków musi wyczuwać powierzchnię po której się porusza. Zbyt sztywne, twarde buty sprawią, że malec będzie czuł jedynie dyskomfort i nauczy się chodzić w nienaturalny sposób. Cholewka w pierwszych butach do chodzenia powinna być niska. Wtedy but nie będzie ograniczał kostek malucha.