Zbawienny wpływ morskiego klimatu na zdrowie

 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pobyt nad morzem wpływa naprawdę kojąco na ludzkie zdrowie. Większość z nas łączy pobyt nad wodą z opalaniem się, pływaniem, zabawą. Jednak nadmorski klimat jest niesłychanie pożądany poprzez swoje nasycenie solami mineralnymi, ozonem i jodem.

Turnus rehabilitacyjny – czy warto skorzystać?

turnusy rehabilitacyjne nad morzemDlatego polskie morze jest jednym z najczęstszych kierunków obieranych przez wczasowiczów, ale też wszelkiego rodzaju kuracjuszy. Nad morzem też najczęściej odbywają się turnusy rehabilitacyjne. Te różnią się od pobytów w sanatoriach tym, że rehabilitacja skupiona jest na jej aktywnej formie w grupie, a nie na jednostce. Gdy wybieramy się do sanatorium, możemy pojechać w góry i postawić na samotne spacery. Turnusy rehabilitacyjne mają pomóc niepełnosprawnym – bo to dla nich są przeznaczone te rehabilitacje – w powrocie do aktywnego życia i uczestnictwie w nim. Pobyt nad morzem na takim turnusie nie tylko ma wpływać zbawiennie na ciało, ale również i psychikę. Wspólne kąpiele w morzu, spacery, zwiedzanie – to integracja osób niepełnosprawnych – ze sobą, ale też i z otoczeniem. Trzeba pamiętać, że turnusów rehabilitacyjnych jest kilka rodzajów. Wśród nich są: usprawniająco-rekreacyjne, rekreacyjno-sportowe i sportowe, szkoleniowe, psychoterapeutyczne, rozwijające uzdolnienia i uczące niezależnego funkcjonowania z niepełnosprawnością. Dlatego turnusy rehabilitacyjne nad Morzem Bałtyckim będą odpowiednie dla każdego rodzaju niepełnosprawności.

Naprawdę warto zainwestować we własne zdrowie, szczególnie jeśli można dostać na taki wyjazd dofinansowanie od państwa. Jego wysokość zależy w dużej mierze od sytuacji osoby niepełnosprawnej. Jednak przy każdego rodzaju niepełnosprawności turnus rehabilitacyjny czy nadmorski, czy w górach będzie lepszy dla zdrowia niż bierność.