Zastosowanie sody kaustycznej

Soda żrąca to substancja często używana w gospodarstwach domowych. Dzięki silnemu działaniu żrącemu, znajduje także zastosowanie w wielu branżach. Należy jednak uważać podczas jej używania – brak ostrożności może się źle skończyć.

Gdzie używa się sody kaustycznej?

soda kaustycznaSoda żrąca to uproszczona nazwa wodorotlenku sodu. Jest to jedna z najsilniejszych zasad – co oznacza, że substancja ta jest bardzo żrąca. Znajdziemy ją w sklepach budowlanych w postaci zarówno drobnych płatków, jak i proszku. Właśnie w tej formie jest najczęściej używana w domach. Soda kaustyczna to bardzo skuteczny i szybki sposób na udrożnienie rur kanalizacyjnych. Wystarczy wsypać jej niewielką ilość do odpływu w zlewie, prysznicu lub wannie i zostawić ją na pewien czas. Jeżeli rury są bardzo zatkane, najlepiej pozwolić sodzie kaustycznej działać nawet przez całą noc. W przypadku regularnego udrażniania, wystarczy 15 minut – później możemy spłukać ją zimną wodą. Soda kaustyczna wykorzystywana jest także w przemyśle mydlarskim. Mimo swoich właściwości żrących, jej użycie jest niezbędne, aby wszystkie znajdujące się w mydle tłuszcze mogły się zmydlić. Po rozrobieniu sody kaustycznej w odpowiednich proporcjach, otrzymamy ług sodowy, który może być wykorzystany do dezynfekcji pomieszczeń – zwłaszcza tych, w których zazwyczaj przebywają zwierzęta. Użytkowanie tej substancji wymaga jednak bardzo dużej ostrożności. Działa ona drażniąco nie tylko na błony śluzowe, ale także skórę.

Soda żrąca to tanie rozwiązanie na problem zatkanych rur. Jej silne działanie drażniące sprawia, że jest w stanie rozpuścić nawet najbardziej oporne resztki jedzenia, włosy i inne zalegające w odpływie odpady. Przy jej użytkowaniu należy jednak wyposażyć się w rękawice ochronne i gogle.