Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna w domu?

Zgodnie z zasadami projektowania domów i mieszkań, każdy budynek powinien być wyposażony w instalację wentylacji. Zazwyczaj jest to rozwiązanie grawitacyjne, wykorzystujące ciąg komina. Nie zawsze idealnie spełnia swoje zadanie, o czym można przekonać się szczególnie zimą.

Jak poprawić wymianę powietrza w pomieszczeniach?

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dla domuRozwiązaniem rosiejących w okresie zimowym okien może być wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dla domu. Jej działanie będzie jednak szersze, niż zapobieganie zaparowaniu szyb. Zastosowanie w instalacji centrali nawiewno-wywiewnej sprawia, że nie występuje tu ograniczenie związane z ewentualnym zaburzonym ciągiem komina. Za wymuszoną wentylację odpowiada elektryczny wentylator centrali, którego sterowanie może, poprzez internet, odbywać się za pomocą smartfona. Cała instalacja wymaga rozprowadzenia przewodów dostarczających świeże powietrze do wszystkim pomieszczeń i odprowadzających zużyte, zakończonych anemostatami. Choć samo montaż jest stosunkowo prosty, w celu uniknięcia ewentualnych błędów wykonawczych warto prace zlecić firmie o doskonałych referencjach i dużym doświadczeniu. Jeżeli za wykonanie będzie odpowiedzialny sprzedawca instalacji, można liczyć na objęcie maszyn i materiałów promocyjną stawką VAT Dodatkową zaletą wentylacji mechanicznej jest wymiennik ciepła w układzie krzyżowym, który wstępnie podgrzewa dostarczane do domu powietrze. Generuje to znaczne oszczędności z zakresie ogrzewania.

Decydując się na konkretne rozwiązanie, warto przeprowadzić dokładny rachunek zysków i kosztów. Wentylacja mechaniczna, choć droższa od grawitacyjnej, zrewanżuje się lepszym klimatem w pomieszczeniach i obniżonymi kosztami eksploatacji nieruchomości. Te dwa argumenty są niezwykle istotne dla każdego posiadacza domu.