Pomysł kolegi a księgowość

księgowośc

Z kolegą Jackiem znam się od czasów szkoły podstawowej. Mimo że mamy już ponad trzydzieści lat, nadal utrzymujemy aktywny kontakt. Często spotykamy się w gronie rodzinnym, tak więc znajomość myślę, że przetrwa już do starości. Jest on z reguły człowiekiem spokojnym, nie podejmującym pochopnych i zbyt szybkich decyzji.

Księgowość – jak najlepiej prowadzić?

księgowoścBardzo więc mnie ostatnio zdziwił kiedy zdecydował się na to, abyśmy wspólnie rozpoczęli własną działalność gospodarczą. Jak to powiedział, praca dla kogoś innego nie daje mu już satysfakcji, więc czas jest rozpocząć coś na własny rachunek. Zadzwonił do mnie w celu umówienia się na spotkanie. Wstępnie przedstawił mi swój pomysł, więc wiedziałem na co się pisać. Osobiście, sceptycznie podchodziłem do zrywnego tematu otwierania własnej działalności, tym bardziej że moje przeżycia nauczyły mnie że jedno lub dwuosobowa działalność to nie bułka z masłem, która zawsze łatwo się rozsmarowuje. Jego pomysłem była księgowość internetowa czyli oferowanie usług polegających na prowadzeniu pełnej ewidencji księgowej dla firm, które same nie były w stanie sobie z tematem poradzić lub po prostu nie miały czasu poświęcać się sprawom księgowym. W szybki i pewny sposób próbował mnie przekonać, że jest to biznes, w którym wymagana jest jedynie wiedza oraz program finansowo księgowy pozwalający na prowadzenie księgowości. Znając rynek oprogramowania komputerowego, przekazałem swoje pierwsze spostrzeżenie i uwagę, że program księgowy z prawdziwego zdarzenia to wydatek przynajmniej kilku tysięcy złotych. Dodatkowo od wirtualnych księgowych wymaga się, aby dodatkowo posiadali program magazynowy, ponieważ sami nie są chętni lub w stanie kupować jakiegokolwiek oprogramowania, poza dostępnym darmowym w internecie.

Już tylko tymi dwoma argumentami koledze mina zrzedła, a sam na pomysł stał się mniej zachęcający. Obiecałem mu, że temat rozpoznamy i zastanowimy się nad jego zasadnością i opłacalnością. Pomijam kwestię, że żaden z nas nie miał bladego pojęcia na temat księgowości i związanych z tym tematów.

Więcej w temacie księgowości można znaleźć na stronie https://mksiegowa.pl