Wykorzystanie metody Montessori podczas zabawy

Wraz z rozwojem wiedzy na temat wychowywania dzieci oraz ich odpowiedniego rozwoju zmieniło się podejście do zabaw, którymi należy wypełniać czas wolny dziecka. Przede wszystkim forma zabawy oraz zabawki dostępne w zasięgu dziecka mają pozytywnie wpływać na stymulację psychoruchową malucha oraz reakcję na docierającego do niego bodźce. Obecnie mamy do czynienia z różnymi metodami wychowywania dziecka. 

Zabawki edukacyjne

Jedną z metod sedukacyjne zabawki Montessorizczególnie popularnych w kwestii edukacji dzieci już od najmłodszych lat jest metoda Montessori. Według jej podstawowych założeń każde dziecko powinno mieć indywidualnie dostosowane otoczenie tak aby jego umysł w sposób swobodny obserwował i poznawał świat. Oczywiście równie ważną zasadą jest konieczność pozwolenia dziecku wykonywać powierzone zadania samodzielnie, bez wyręczania go. Ma to na celu przede wszystkim przekonać dziecko, że dochodzi do celu i zdobywa doświadczenia własnoręcznie. Podstawowe zasady czyli obserwacja, wolność jednostki oraz przygotowanie odpowiedniego środowiska wymaga oczywiście dostarczenia odpowiednich zabawek. Edukacyjne zabawki Montessori w przeciwieństwie do innych metod mają pozwolić dziecku na skupienie się wyłącznie na zdobywaniu jednej umiejętności bądź odczuwaniu jednego bodźca. Dzięki temu dziecko koncentruje się na jednym zadaniu zamiast rozpraszać uwagę podczas wykonywania kilku czynności. Oczywiście nie trzeba wydawać fortuny na zabawki, ponieważ według filozofii Montessori dzieci chętnie wykonują prace rzeczywiste niż te wykonywane na niby podczas zabawy. Oczywiście wszelkiego rodzaju układanki, łamigłówki stymulują aktywność ruchową jak i kreatywne myślenie, jednakże rzeczywiście wykonane czynności np podlewanie kwiatów sprawdzają się na podobnym poziomie.

Jedno jest pewne, niezależnie od metody według, której wychowujemy dziecko warto dostosować rodzaj zabawy do wieku oraz zainteresowań dziecka. W jednym przypadku metoda Montessori może okazać się niezwykle skuteczna, a w innym zupełnie nie zda egzaminu. Na podstawie własnych obserwacji możemy jednak stwierdzić co pozytywnie wpływa na rozwój malucha.