W jaki sposób zabezpieczyć kiszonki przed psuciem?

 

Warto wiedzieć, jak prawidłowo zabezpieczyć silos, w którym znajduje się kiszonka. Silos to miejsce składowania kiszonki, czyli paszy dla zwierząt gospodarskich, a dokładniej krów, które dzięki kiszonce mogą uzyskiwać znacznie większą wydajność mleczną.

Ochrona kiszonek przed powietrzem i wodą przez zastosowanie worków

worki do sianokiszonkiNajlepiej stosować zabezpieczenie w postaci dwóch folii. Pierwsza z nich to tzw. folia pokładowa. Ta folia jest folią cienką. Inaczej nazywana jest ona folią transparentną. Jej grubość jest naprawdę niewielka i wynosi zaledwie 0,4 mikrometra. Ten typ folii przylega bardzo dokładnie do zakiszanego materiału. Dzięki folii transparentnej dochodzi do optymalizacji procesu fermentacji. Kolejną warstwą, którą należy ochronić kiszonkę przed działaniem różnych czynników jest folia kiszonkarska, czyli folia właściwa. Dopiero na tę folię kiszonkarską zakładana jest siatka właściwa, czyli inaczej worki do sianokiszonki, które są stosowane coraz częściej. Na nią z kolei układa się worki obciążające. Najlepiej wykonać takie worki samemu – wystarczą materiałowe worki wypełnione piaskiem. Na polskim rynku można kupić folie okrywowe, które pochodzą od różnych producentów. Trzeba wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania. Najważniejsze jest to, by cała siatka nie była przepuszczalna dla wody oraz powietrza. Szczególnie niebezpieczny jest dostęp powietrza do kiszonki.

W powietrzu znajduje się tlen, który zaburza cały proces, a kiszenie nie zachodzi tak jak powinno. To prowadzi do psucia się kiszonki – bardzo często do jej pleśnienia i zagrzybienia. Jest to szczególnie niebezpieczne w sytuacji, kiedy grzyby zaczynają uwalniać mykotoksyny, które mogą niekorzystnie oddziaływać na zdrowie krów. Dlatego od czasu do czasu warto poddawać kiszonkę testom organoleptycznym, a nawet laboratoryjnym.