Unikalny materiał i rekonstrukcja pałacu

 

Jakiś czas temu zacząłem brać udział w pewnym nie typowym projekcie. Okazało się, że w mojej miejscowości istnieje pałac, który został ograbiony podczas wojny. Teraz władze gminy zdecydowały się przekształcić je na muzeum. Niestety mogliśmy opierać się tylko na zdjęciach i częściowo odzyskanych zbiorach.

Musiałem zdobyć materiały oraz tkaniny do starego pałacu

materiały tkaniny cenaKażdy z wolontariuszy mógł przydzielić się do zadań. Z wszystkim było na prawdę wiele pracy ale zdecydowałem się pomóc. W końcu przydzieliłem się do działu gdzie rozpoczynano rekonstrukcję tkanin ze ścian. To było bardzo trudne zadanie, ponieważ mogliśmy opierać się na starych zdjęciach. Ja miałem poszukać osoby, która podejmie się tego wyzwania. Na dodatek szukałem krawca artysty, który będzie wrażliwy na to co robi i wykona wszystko zupełnie za darmo. Gmina nie miała pieniędzy i mogła pokryć tylko cenę tkanin. To zadanie nie było łatwe. Na szczęście po dwóch tygodniach od rozpoczęcie moich poszukiwań znalazła się grupa ochotników. Po obejrzeniu zdjęć zlecono mi materiały tkaniny cena. Miałem zdobyć odpowiedni materiał i dostarczyć porządnym krawcom. To również nie było łatwe, ponieważ ciężko było znaleźć coś takiego o określonych parametrach. Na szczęście hurtownia tkanin zdecydowała się działać dla nas charytatywnie i specjalnie dla nas stworzyła materiał, który miał imitować dawne wzory na ścianach pałacu. Oczywiście to był wielki dar z ich strony. Okazało się, że gdyby uparli się na zapłacenie całej kwoty to byłby to wydatek z rzędu ponad dwudziestu tysięcy złotych.

Na szczęście są jeszcze organizacje oraz osoby, które chcą działać społecznie i robią to dla wyższych celów. Dzięki temu pałac zdobył potrzebne tkaniny i można było zacząć jego renowację oraz rekonstrukcję nie których zabytków.