Szamba z trwałego i odpornego na korozję materiału

Wiele osób decyduje się na zamontowanie przy domu szamba plastikowego – oczywiście w tych miejscowościach, w których nie ma przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Główną zaletą zbiorników plastikowych jest ich niewielki ciężar. Wiadomo, że wiele zależy tutaj od pojemności zbiornika.

Dodatkowe zastosowania szamb plastikowych

szamba szczelne plastikoweJeśli pojemność wynosi ok. 1,5 m3, to jego ciężar wyniesie 60 kg. Nie jest więc to duża masa, co sprawia, że taki zbiornik łatwo jest transportować, a co najważniejsze – montować. Nie potrzeba tutaj specjalnych maszyn, ciężarówek, dźwigów, jak to bywa w przypadku szamb wykonanych z betonu. Można spokojnie zamontować zbiornik w miejscu, do którego nie jest w stanie dotrzeć duży samochód transportowy. Tworzywo sztuczne jest też materiałem bardzo trwałym. Nie ma tutaj mowy o tym, by szamba szczelne plastikowe ulegały korozji. Tworzywo nie wchodzi w żadne reakcje z otoczeniem – jest obojętne dla otoczenia, dlatego nie jest to rozwiązanie zagrażające środowisku naturalnemu. Warto też wspomnieć o tym, że takie szamba mają też inne zastosowania. Można je poddawać recyklingowi, albo mogą zostać oddane innemu użytkownikowi. Przed zamontowaniem zbiornika w konkretnym miejscu warto jednak wykonać badanie gruntu. Chodzi tutaj dokładnie o to, by sprawdzić, na jakiej głębokości znajdują się wody gruntowe. Jeśli w pewnym momencie wody gruntowe podniosą się, to są one w stanie wyprzeć na powierzchnię lekki zbiornik. Najlepiej mierzyć poziom wód gruntowych w okresie wczesnej wiosny.

Właśnie wtedy poziom ten jest zdecydowanie najwyższy. Takie mierzenie poziomu wód gruntowych to usługa świadczona przez firmy geotechniczne. Nie jest to usługa droga, a na pewno bardzo przydatna, która pozwoli na wyznaczenie idealnego miejsca do montażu zbiornika plastikowego na nieczystości.