Skutki stopni zasilania

 

Gospodarka na świecie i w Polsce rozwija się prężnie i szybko. Sprawia to, że ludzie kupują coraz więcej. Coraz częściej spotyka się, że wyposażenie gospodarstw domowych w urządzenia elektryczne i elektroniczne jest bogate i rozbudowane. Gospodarstwa domowe rozwijają się szybko, przedsiębiorstwa również nie zostają w tyle i dorównują rozwinięciem technologicznym lub nawet je prześcigają.

Ograniczenia nakładanie na przedsiębiorstwa

ograniczenie zużycia energii w przedsiębiorstwieCały ten pęd sprawia ze w kraju wzrasta znacznie zapotrzebowanie na energię elektryczną , a konkretnie na moc czynną. Fakt, ten sprawia ze elektrownie konwencjonalne, czyli węglowe muszą tym wymagania sprostać. Jednakże elektrownie konwencjonalne w Polsce nie są jednymi z najnowszych generacji oraz ich sprawność sięga jedynie 40%. Taki stan rzeczy sprawia, że w okresie letnim, dolina zapotrzebowania na energie, która kilka lat temu występowała wypłaszacza się. Niesie to za sobą wiele kłopotów i problemów. Podczas upałów urządzenia sieci elektroenergetycznej narażone są na przegrzewanie się co jest bardzo niekorzystne. Jednym ze sposobów poprawy sytuacji w takim okresie jest ograniczenie zużycia energii w przedsiębiorstwie. Mamy do czynienia wtedy z stopniami zasilania. Stopnie zasilania polegają na odgraniczeniu zużycia energii przez przedsiębiorstwa w celu odciążenia całej sieci elektroenergetycznej. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wysoka skutecznością, jednakże stosuje się je w kryzysowych sytuacjach, ponieważ podjęcie decyzji o wprowadzeniu stopni zasilania niesie za sobą szereg konsekwencji.

Zakłady przemysłowe zmuszone są do ograniczenia wykonywania procesów technologicznych, zatem narażone są one na straty. Jednakże ograniczenie produkcji z powodu stopni zasilania wydaje się lepsze niż straty spowodowane całkowitym wyłączeniem.