Samoczyszczące ruszta podłogowe w budynku inwentarskim

 

Hodowcy, który zajmują się utrzymaniem zwierząt gospodarskich w liczbie od kilkuset do nawet kilku tysięcy sztuk, doskonale wiedzą, że muszą korzystać z rozwiązań tanich, ale też efektywnych, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości budynku inwentarskiego. Bardzo ważne jest to, by wybrać odpowiedni sposób wykonania podłogi w budynku gospodarskim.

Ruszta znajdujące się nad kanałem gnojowym

wytrzymałe ruszta betonowe dla bydłaWiadomo, że zwierzęta wydalają kał i mocz w bardzo dużych ilościach. Dlatego pod budynkami inwentarskimi buduje się specjalne kanały gnojowe. Nieczystości muszą jednak jakoś spływać do takich kanałów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla pomieszczeń ze zwierzętami jest stosowanie tzw. ruszt betonowych. Podłoga wykonana z takich ruszt jest nie tylko bezpieczna, ale też wygodna dla zwierząt, bo zapobiega np. poślizgnięciu. Takie wytrzymałe ruszta betonowe dla bydła można zamówić nawet przez internet. Mogą mieć one różne wymiary w zależności od potrzeb. Producenci mogą też wykonać ruszta o konkretnych wymiarach na życzenie klienta, a nawet zająć się montażem ruszt. Ruszt wykonany jest z betonu, dlatego jest to konstrukcja bardzo wytrzymała, która poradzi sobie z utrzymaniem zwierząt ciężkich. Mowa o krowach i buhajach. Szpary znajdujące się w ruszcie betonowym zawsze mają odpowiednią wielkość. Wiadomo, że szpara nie może być zbyt duża i nie może posiadać ostrych zakończeń. Trzeba dostosować szparę do gatunku hodowanych zwierząt. Większe szpary stosuje się w przypadku hodowli krów, a mniejsze dla trzody chlewnej.

Zwierzęta stąpając po rusztach betonowych, usuwają zanieczyszczenia do kanału gnojowego. W ten sposób podłoga ma zagwarantowane samoczyszczenie się. Jeśli chodzi o szerokość szczeliny, to najczęściej wynosi ona ok. 17 mm. Taka wielkość spełnia wszystkie wymogi i normy hodowli zwierząt.