Oświetlenie drogi jest koniecznością

Można zadać sobie pytanie po co nam w ogóle jest potrzebne oświetlenie. W dzień może nie jest aż tak potrzebne, ale po zmroku owszem. Zwłaszcza musi być ono na drodze  jak i na chodnikach. Kto chciałby jechać po ciemku przez miasto, albo iść po ciemku po chodniku, tak by na nic nie wpaść. Oświetlenie ma nam zapewnić maksimum bezpieczeństwa na drodze, jak i na chodniku. 

Oświetlenie dróg w całym mieście

oświetlenie drogiW miastach przy głównych drogach, jak i przy tych mniejszych postawione są latarnie. Stoją one także przy chodnikach. Są one dość wysokie, więc światło pada z nich zajmując dość spory obszar. Dlatego też lampy te stoją od siebie w dość dużych odległościach, kilku metrów. Oświetlenie tego typu ma zachować maksymalne bezpieczeństwo dla kierowców, pieszych. Oświetlenie drogi pomaga bardzo w prowadzeniu samochodu. Kierowca doskonale widzi wszystko co dzieje się na drodze i w porę może zareagować jeśli do czegoś dojdzie na drodze na przykład podczas silnych wiatrów na jezdnie może spać jakaś duża gałąź, a dzięki światłu kierowca w porę ją dostrzeże i zatrzyma się lub ją wyminie. Zazwyczaj tego typu oświetlenie nie jest zbyt jasne, bo to mogło by przeszkadzać mieszkańcom w nocy, ale światło jest bardziej takie stłumione, ciepłe, przygaszone. Ma taką intensywność rażenia tak by nie oślepiać też kierowców podczas jazdy. Co jakiś czas trzeba sprawdzać lampy na drogach, czyścić je, a w razie konieczności wymieniać żarówki. Jak przychodzi poranek lampy są gaszone w całym mieście. W dzień nie ma sensu ich palić, bo i tak jest dość widno, i nawet nie było by widać, że one świecą, więc nie ma potrzeby ich palić, to zaoszczędza zużycie energii. A co za tym idzie także kosztów jego zużycia.

Oświetlenie dróg jest bardzo ważną kwestią. Dzięki temu możemy spokojnie jechać po jezdni, bez obaw, że trafimy na coś czego nie widzimy, z powodu braku światła. A tak widzimy wszystko. Oświetlenie jest uruchamiane w określonych porach dnia, zazwyczaj pod wieczór jak już zrobi się ciemno oraz w nocy. Nad ranem jak tylko zrobi się jasno są one gaszone.