Nowe siatki w lesie

Ostatnimi czasy bardzo dużo było przypadków potrącenia zwierzyny leśnej, która wybiegała na drogę szybkiego ruchu nie opodal lasu, przez co ucierpieli w tych wypadkach nie tylko auta i kierowcy ale również i zwierzęta. W związku z duża liczba takich incydentów, władze leśniczówki postanowiły aby na całej trasie drogi, gdzie znajduje się las ustawić specjalna metalowa siatkę, która uniemożliwi zwierzętom wbieganie na ulicę.

Siatka uratuje zwierzęta

metalowa siatka leśnaSiatka ma zabezpieczyć najbardziej zagrożone gatunki zwierząt, które występują na ternie lasów przez potraceniem. Niestety z racji małych kosztów inwestycji, przy budowie drogi nie można było zbudować specjalnych bezpiecznych tuneli dla zwierząt, jak ma to miejsce przy budowie autostrad. Dzięki takim tunelom zwierzęta takie jak jeże, bobry, lisy czy wilki mogą bezpiecznie przechodzić z jednej strony lasu na druga. U nas niestety takie tunele nie powstały też alternatywą ma być metalowa siatka leśna, która ma również uniemożliwić zwierzętom wchodzenie na jezdnię. Siatka ta jest bardzo mocna także jeżeli nawet dzik chciałby przedostać się przez nią będzie miał spory problem, gdyż jest ona specjalnie dodatkowo wzmacniania własnie na silniejsze zwierzęta. Zapewni to bezpieczeństwo kierowcom, którzy jada po tej drodze z dużą prędkością, a zwierzęta będą mogły bezpiecznie pozostać w swoich naturalnych środowiskach nie ryzykując przebieganiem przez jezdnie.

Mamy nadzieje, że pomysł z siatkami okazje się trafny i liczba kolizji ze zwierzętami mocno spadnie. Jest to nie mała inwestycja, gdyż specjalne siatki jakie maja powstać pochłonęły niemal cały budżet jakim dysponowała lokalna leśniczówka, ale w perspektywie czasu oszczędzi ona wiele stresu kierowcom, którzy mieli zderzenia ze zwierzyna.