Kleszcz – badanie pod kątem boreliozy

 

Borelioza jest chorobą wywoływaną przez kleszcze. Mimo tego, że nie każdy kleszcz jest nosicielem bakterii wywołujących boreliozę to jednak po zauważeniu, że zostaliśmy ukąszeni powinniśmy oddać kleszcza do badań. W naszym kraju funkcjonuje obecnie bardzo dużo punktów gdzie możemy zawieźć wyjętego kleszcza w celu przebadania pod kątem nosicielstwa bakterii wywołujących boreliozę.

Kleszcze – najgroźniejsze owady w Polsce

badanie kleszczaChyba każdy z nas uwielbia spacery po lasach czy parkach. W takich miejscach, na łonie natury możemy pozbierać myśli i delektować się ciszą i świeżym powietrzem. Niemniej jednak w lasach czyhają na nas krwiożercze kleszcze. Owady te są szczególnie aktywne w czasie wiosny i w lecie. Jesień i zima to pory roku gdy kleszcze szukają schronienia. Jak wspomniano we wstępie kleszcz jest owadem roznoszącym bakterię boreliozy. Żeby się przed kleszczami chronić konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów chemicznych. Najczęściej spotkać je można w formie sprayu. Preparaty odstraszające kleszcze kupić można w niemal każdej aptece oraz w sklepach wielobranżowych. Jeśli zostaniemy ukąszeni przez kleszcza musimy delikatnie go wyjąć. Kolejnym krokiem jest dokładne badanie kleszcza czym zajmują się specjalne laboratoria. Kluczowe jest jednak to by kleszcza wyjąć w całości. Jeśli zrobimy to nieumiejętnie to zajdzie ryzyko przepołowienia kleszcza i jego fragment może zostać w naszym ciele. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest odwiedzenie szpitala gdzie zajmą się tym lekarze.

Przy wyjmowaniu kleszcza największym błędem jaki popełnia sporo osób jest używanie różnych środków chemicznych. Absolutnie nie wolno używać alkoholi, płynów do mycia naczyń czy też substancji tłustych. Powodują one bowiem, że kleszcz może zwymiotować co sprawi, że obecne w nim bakterie od razu dostaną się do naszego krwioobiegu.