Jak zarządzać kamienicą?

Wszystkimi kamienicami zajmuje się zarządca. Mieszkańcy oddają w jego ręce wszystkie sprawy związane z zarządzaniem kamienicą. Jednak czy zarządzanie kamienicą to taka prosta sprawa, czy jednak wymaga ona więcej zaangażowania niż może się wydawać?

Jakie obowiązki posiada zarządca kamienic?

zarządzanie kamienicami krakówBycie zarządcą kamienicy to nie taka prosta sprawa. Wszystkie sprawy związane z kamienicą są na naszej głowie. Przede wszystkim remonty, niezapowiedziane wydatki, a co za tym idzie kwestie finansowe. Zarządca przyjmuje od mieszkańców czynsz, który składa się z opłaty za śmieci, na fundusz remontowy, ubezpieczenie i tym podobne. Jeśli więc zdarzy się taka sytuacja, że na przykład zacznie przeciekać dach, to zarządca musi się tym zająć. Musi wezwać fachowców aby ocenić ewentualne szkody oraz koszty napraw. Oprócz tego zarządca musi rozliczać się z mieszkańcami ze swojej pracy. Musi więc co jakiś czas przedstawiać mieszkańcom sytuacje finansową danej kamienicy. Warto też pamiętać, że zarządzanie kamienicami kraków, wiąże się z dużą ilością telefonów, ponieważ wszystkie pytania, wątpliwości i problemy są zgłaszane właśnie do zarządcy. Zazwyczaj zarządca zajmuje się nie tylko jedną kamienicą ale kilkoma. To wtedy wymaga bardzo dużego zaangażowania oraz czasu. Natomiast mieszkańcy kamienic mają spokojne głowy, ponieważ nie muszą się niczym martwić. Wystarczy, że będą terminowo uiszczać opłatę za czynsz. 

Jeśli chcemy więc zarządzać kamienicą, trzeba mieć na uwadze to, że czeka na nas bardzo dużo zobowiązań oraz niespodzianek. Nie zawsze bowiem idzie zgodnie z planem a zarządzanie kamienicą nie polega tylko i wyłącznie na opłacaniu rachunków. Trzeba mieć również dobry kontakt z mieszkańcami, pomoże to w szybszym rozwiązywaniu problemów i kłopotów.