You are currently viewing Jak wygląda badanie poligraficzne?

Jak wygląda badanie poligraficzne?

 

Większość z nas uważa, że jest prawdomównych, choć w rzeczywistości tak nie jest. Kłamstwo towarzyszy nam od najmłodszych lat i niemalże przez całe życie trenujemy metodę skutecznego oszukiwania, bo wbrew pozorom jest to nam potrzebne w życiu.

Kto wykonuje badania poligraficzne?

badanie poligraficzneW życiu codziennym uczymy się rozpoznawać oszustwa jakie serwują nam osoby z naszego otoczenia. Przeważnie robimy to intuicyjnie albo obserwując zachowanie rozmówcy wyciągamy odpowiednie wnioski. U osób, które nie znają reakcji swojego ciała i nie opanowany mowy niewerbalnej, dość łatwo rozpoznać kłamstwo, bo często zdradzą ich ruchy i gesty. Jednak w przypadku osób, które wiedzą czym jest mowa werbalna i niewerbalna, znacznie ciężej poznać kłamstwo. Nie mniej jednak i na takie osoby są sposoby i na pewno jest to badanie poligraficzne, które jest prowadzone przez Instytut Badań Wariograficznych w Warszawie. Ponadto posiada on aż dwadzieścia siedem oddziałów w całym kraju, przez co dostęp do badań jest znacznie prostszy. Polega ono przede wszystkim na rejestrowaniu reakcji fizjologicznych, które następują pod wpływem bodźców zewnętrznych. Wariograf zakłada, że kłamstwo nie jest obojętnym stanem dla każdego z nas i powoduje pewne emocje. Czasem ktoś kto kłamie nie okazuje tego zewnętrznie, ale nie oszuka się emocji, które pojawiają się w chwili mówienia nieprawdy. Przede wszystkim chodzi o przyśpieszone bicie serca czy nadmierną potliwość skóry. Badanie trwa zaledwie kilkadziesiąt minut, po których następuje dokładna analiza wyników.

W Polsce rocznie wykonuje się nawet kilkanaście tysięcy badań poligraficznych, które są zlecane przez sądy, korporacje czy wykonywane są na prywatne zlecenia. Koszt badania wariograficznego to około tysiąc – tysiąc dwieście złotych.

Na https://bez-klamstw.pl/ znajduję się oferta badania poligraficznego.