You are currently viewing Jak sfinansować zakup domu bez wkładu własnego?

Jak sfinansować zakup domu bez wkładu własnego?

Mniej więcej do połowy 2014r. osoby, które chciały sfinansować zakup domu lub mieszkania miały szansę ubiegać się o przyznanie takiego kredytu w banku bez wkładu własnego. Niestety z końcem czerwca Komisja Nadzoru Finansowego wdrożyła znaczne obostrzenia, w wyniku których o wiele trudniej było kupić własne „M”. Czy zakup własnego domu lub mieszkania bez oszczędności jest zatem możliwy?

Kredyt na dom – jak go dostać?

domy koszalin na sprzedażW lipcu 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wprowadziła w życie tzw. Rekomendację S w zakresie prowadzenia dobrych praktyk kredytowych, której celem jest pozyskiwanie przez banki solidnych i rzetelnych kredytobiorców oraz ograniczenie ich przed nadmiernym zadłużeniem. Przed wejściem w życie nowych przepisów zdarzało się, że kredytobiorcy otrzymywali na sfinansowanie celów mieszkaniowych nawet do 120% wartości nieruchomości. Obecnie, aby kupić dom lub mieszkanie wskaźnik finansowania (LTV) nie powinien przekraczać 80- 90% wartości nieruchomości, choć w specyficznych przypadkach (nieruchomości nietypowe) może to być tylko 70%. W związku z nieustającą niestety pandemią negatywne skutki wirusa SarsCov-2 wstrzymały oddech także na rynku nieruchomości. Jak się jednak okazuje, ogromnym zainteresowaniem cieszą się domy Koszalin na sprzedaż to nieruchomości położone w województwie pomorskim, a od cudownej nadmorskiej plaży dzieli nas stamtąd tylko 13 km. Jeżeli więc chcemy kupić dom prawie nad samym morzem bez wkładu własnego mamy 3 możliwości: możemy ustanowić zabezpieczenie na innej nieruchomości, wziąć pożyczkę od dewelopera lub liczyć na to, że trafiliśmy na prawdziwą okazję cenową, a rzeczoznawca majątkowy zawyży w operacie szacunkowym wartość kupowanej nieruchomości.

Ustanowienie zabezpieczenia na innej nieruchomości jest świetną opcją dla każdego, kto jest współwłaścicielem lub właścicielem domu/ mieszkania lub działki budowlanej. Zawyżenie wartości domu lub mieszkania, które chcemy kupić wchodzi w grę raczej rzadko, dlatego pożyczka od dewelopera często okazuje się być na prawdę dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Przede wszystkim jej koszt często kształtuje się na poziomie bliskim zera, a z rozpatrzeniem wniosku uwiniemy się nawet w kilka dni!