Jak sfinansować zakup domu bez wkładu własnego?

Mniej więcej do połowy 2014r. osoby, które chciały sfinansować zakup domu lub mieszkania miały szansę ubiegać się o przyznanie takiego kredytu w banku bez wkładu własnego. Niestety z końcem czerwca Komisja Nadzoru Finansowego wdrożyła znaczne obostrzenia, w wyniku których o wiele trudniej było kupić własne „M”. Czy zakup własnego domu lub mieszkania bez oszczędności jest zatem możliwy?

Kredyt na dom – jak go dostać?

domy koszalin na sprzedażW lipcu 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wprowadziła w życie tzw. Rekomendację S w zakresie prowadzenia dobrych praktyk kredytowych, której celem jest pozyskiwanie przez banki solidnych i rzetelnych kredytobiorców oraz ograniczenie ich przed nadmiernym zadłużeniem. Przed wejściem w życie nowych przepisów zdarzało się, że kredytobiorcy otrzymywali na sfinansowanie celów mieszkaniowych nawet do 120% wartości nieruchomości. Obecnie, aby kupić dom lub mieszkanie wskaźnik finansowania (LTV) nie powinien przekraczać 80- 90% wartości nieruchomości, choć w specyficznych przypadkach (nieruchomości nietypowe) może to być tylko 70%. W związku z nieustającą niestety pandemią negatywne skutki wirusa SarsCov-2 wstrzymały oddech także na rynku nieruchomości. Jak się jednak okazuje, ogromnym zainteresowaniem cieszą się domy Koszalin na sprzedaż to nieruchomości położone w województwie pomorskim, a od cudownej nadmorskiej plaży dzieli nas stamtąd tylko 13 km. Jeżeli więc chcemy kupić dom prawie nad samym morzem bez wkładu własnego mamy 3 możliwości: możemy ustanowić zabezpieczenie na innej nieruchomości, wziąć pożyczkę od dewelopera lub liczyć na to, że trafiliśmy na prawdziwą okazję cenową, a rzeczoznawca majątkowy zawyży w operacie szacunkowym wartość kupowanej nieruchomości.

Ustanowienie zabezpieczenia na innej nieruchomości jest świetną opcją dla każdego, kto jest współwłaścicielem lub właścicielem domu/ mieszkania lub działki budowlanej. Zawyżenie wartości domu lub mieszkania, które chcemy kupić wchodzi w grę raczej rzadko, dlatego pożyczka od dewelopera często okazuje się być na prawdę dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Przede wszystkim jej koszt często kształtuje się na poziomie bliskim zera, a z rozpatrzeniem wniosku uwiniemy się nawet w kilka dni!