You are currently viewing Jak pozbyć się twardej wody?

Jak pozbyć się twardej wody?

Twarda woda w domu to zmora niemal każdego gospodarstwa domowego w naszym kraju. Korzystając z wody czerpanej ze studni możemy najczęściej uniknąć tego problemu, jednak i wtedy woda nie jest idealna, posiada bowiem szereg innych zanieczyszczeń i pierwiastków, które utrudniają nam życie. Woda z wodociągów natomiast to najczęściej zbyt wysokie stężenie magnezu i wapnia, które sprawia nam w domu dużo problemów.

Zaoszczędź z miękką wodą

zmiękczanie wodyNiestety zarówno polskie jak i unijne normy określające twardość wody biorą pod uwagę jedynie jej ewentualną szkodliwość dla organizmu ludzkiego. A pierwiastki takie jak wapń i magnez, nawet w nadmiarze nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia, są wręcz pożądane. Aspekt szkodliwości twardej wody dla sprzętów gospodarstwa domowego jest pominięty, a użytkownicy w tym temacie są zdani tylko na siebie. Jedynym rozwiązaniem jest zmiękczanie wody na własną rękę. Nikt nie zwróci nam bowiem pieniędzy za zniszczoną pralkę czy zmywarkę, nikt nie zasponsoruje nam naprawy zepsutego pieca, ani nie zwróci kosztów serwisu i odkamieniania całej instalacji. Twarda woda potrafi narobić wiele szkód w naszych domach, a niektóre z nich to poważne obciążenie finansowe. Zmiękczanie wody jest konieczne, jeśli do ogrzewania wody wykorzystujemy piec przepływowy. Narażona od odkładania się kamienia kotłowego instalacja grozi poważną awarią już po dwóch, trzech latach. Kamień kotłowy to najtrudniejszy do usunięcia rodzaj kamienia, który poważnie narusza ściany wymiennika ciepła w piecu. Ten narażony na twardą wodę element niestety nie należy do tanich, a koszt 1000 zł za jego wymianę już po dwóch razach przestaje się opłacać. Takie pieniądze lepiej zainwestować w urządzenie zmiękczające do wody, które poprawi parametry wody w całym domu chroniąc tym samym nie tylko piec, ale i pralkę, zmywarkę, kawiarkę czy lodówkę podłączoną do instalacji wodnej.

Miękka woda w domu to przede wszystkim ochrona urządzeń pralniczych i grzewczych. Unikniemy wszelkich awarii spowodowanych odkładaniem się kamienia, unikniemy także kosztów wcale nie tanich środków ochronnych do pralek czy zmywarek. Miękka woda to także mniejsza ilość detergentów zużywanych do prania czy zmywania. Miękka woda nie tworzy trudnych do usunięcia zacieków, nie zapycha baterii kamiennym osadem, a także nie wysusza skóry i włosów.