Izolacja rurociągów – czy się opłaca?

Obecnie budowane domy, jak również wszelkie budynki użytku publicznego czy obiekty przemysłowe powstają ze szczególną dbałością o dobrą termoizolację. Od wielu lat również wiekowe już budynki przechodzą termomodernizację, która jest ważna zarówno pod kątem kosztów użytkowania budynku, jak i w kontekście ochrony środowiska. Warto jednak wspomnieć, że samo ocieplenie zewnętrzne budynku to nie wszystko.

Zalety izolacji instalacji

izolacja termiczna rurAby utrzymać koszty użytkowania budynku na stosunkowo niewysokim poziomie konieczna jest jego skuteczna termoizolacja. Pozwoli ona na duże oszczędności w sezonie grzewczym, realnie zmniejszy zapotrzebowanie na energię użytą na ogrzanie budynku. W sezonie letnim natomiast zapobiegnie nadmiernemu przegrzewaniu się budynku. Jednak jest to jedynie pierwszy krok do energooszczędności budynku, a kolejnym z nich jest wysokiej jakości izolacja termiczna rur. Izolacja instalacji, choć często pomijana, ma istotny wpływ na koszty jej użytkowania. Instalacją, która stoi niejako pierwsza w kolejce jest instalacja grzewcza. W tym wypadku izolacja termiczna rur ma ogromne znaczenie. Czynnik płynący w tej instalacji (czyli woda) charakteryzuje się najczęściej kilkukrotnie wyższą temperaturą niż temperatura otoczenia, warto zatem postarać się, aby nie uległa ona wyraźnemu ochłodzeniu na drodze od kotła do grzejnika. Jeśli strata temperatury nagrzanej wody doprowadzonej do grzejnika będzie minimalna, będziemy w stanie użyć stosunkowo niewielkiego grzejnika nawet w sporym pomieszczeniu. W związku z tym odpowiedni komfort cieplny będzie możliwy przy wykorzystaniu niewielkiej ilości energii, a zatem i niewielkim kosztem.

Innym przykładem instalacji, która wymaga zastosowania izolacji jest klimatyzacja. Tutaj izolacja spełnia także funkcję ochronną przed skraplaniem się pary wodnej wskutek różnicy temperatur między przewodami a otoczeniem. Dodatkowe funkcje izolacji instalacji to np. ochrona przed poparzeniem, zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, a nawet ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.