Czym jest system SCADA?

Wyobraźcie sobie wielkie przedsiębiorstwo, w którym pracuje ponad setka osób. Firma ta posiada kilkanaście maszyn, które wymagają odpowiedniej obsługi i monitoringu. Dodatkowo monitoringowi musi podlegać również temperatura we wszystkich pomieszczeniach i kilka innych spraw. W jaki sposób to usystematyzować?

System informatyczny pomocny dla firm

systemy scadaZ odpowiedzią na to pytanie przychodzą systemy SCADA. Są to systemy, które za pomocą odpowiednich algorytmów i właściwych połączeń z urządzeniami, nadzorują przebieg procesu technologicznego lub produkcyjnego. Przede wszystkim system ten pomaga gromadzić aktualne dane pracujących maszyn, wizualizuje je, steruje procesami zgodnie z wytycznymi, alarmuje, gdy jest to konieczne i archiwizuje dane, gdyby była potrzeba zweryfikowania ich w późniejszym terminie. SCADA jest więc swoistym koordynatorem, który nadzoruje i w pewnym stopniu koordynuje pracę produkcji, jeśli poczynimy wcześniej odpowiednie ustalenia i wprowadzimy je do systemu. Dostępnych systemów SCADA jest naprawdę sporo, różnią się od siebie krajem, w którym zostały stworzone i ewentualnym, dedykowanym, zastosowaniem w danej gałęzi produkcyjnej. Główna zasada działania jednak każdego z tych systemów pozostaje niezmienna. SCADA to system komputerowy, który pełni nadrzędną rolę w stosunku do sterowników wgranych na urządzeniach, które system ma „śledzić” i monitorować. Dzięki automatycznym algorytmom wszystko działa w pełni sprawnie i bez koniecznego, stałego nadzoru ze strony człowieka.

Powyżej opisana sytuacja jest niemal idealnym przykładem na to, że systemy informatyczne niezwykle przydają się w dużych przedsiębiorstwach i ułatwiają ich generalną organizację. Jednocześnie są wygodne i nie wymagają obsługi przez duże grono osób, co zwiększa efektywność firmy.