Czym jest odtrucie alkoholowe?

Uzależnienie od alkoholu jest jedną z najgorszych chorób. Działa podstępnie i najtrudniej ją uświadomić, samej osobie uzależnionej. Terapia alkoholików jest bardzo ciężka i niejednokrotnie zdarza się, że chorzy wracają na nią wielokrotnie w ciągu kilku lat. 

Kiedy skorzystać z odtrucia alkoholowego?

odtrucie alkoholoweAlkoholików, którzy decydują się poddać terapii z własnej woli, jest bardzo niewielu. Głównie dlatego, że każdy z nich twierdzi iż ma kontrolę nad swoim piciem. Każdy, kto trafia na specjalistyczną terapię, będzie zmuszony poddać się odtruciu alkoholowi. Polega na ono na całkowitym wyeliminowaniu alkoholu, połączonym z terapią farmakologiczną. Odtrucie alkoholowe to też częste podłączanie kroplówek, dostarczających niezbędnych substancji odżywczych, elektrolitów i pomagające szybciej oczyścić się z alkoholu. Każda osoba uzależniona od alkoholu, która podda się terapii, będzie zobligowana do odbywania codziennych sesji terapeutycznych. Nadzorowanych i prowadzonych przez wykwalifikowane grono psychologów. Odtruciu alkoholowemu można się poddać zarówno w prywatnych placówkach, jak i w tych, w których usługi są w całości refundowane. Zatem koszt poniesiemy tylko w przypadku pierwszej opcji. Odtruwanie alkoholowe połączone z sesjami terapeutycznymi, może trwać od tygodnia, do nawet miesiąca. Wszystko jest tak naprawdę decyzją pacjenta. Jednak jak wiadomo – im dłuższa i bardziej rzetelna terapia, tym bardziej rosną szanse na wyleczenie. Alkoholizm jednak jest chorobą, która nie leczy się łatwo, gdyż wiele zależy od silnej woli chorego.

Osobom uzależnionym ciężko jest przyjąć do wiadomości, że są chore. Dlatego rzetelna terapia musi zmierzać do wyleczenia w sposób wyważony. Odtrucie alkoholowe jest lub może być pierwszym krokiem na nowej drodze, dlatego osoba chora nie powinna się wahać go postawić.