Czym jest hydraulika siłowa

 

Fachowo brzmiący termin określający hydraulikę siłową jest niczym innym jak podkategorią samej hydrauliki. Nazwa hydraulika, odnosząca się do reprezentowanej przez nią dziedziny wiedzy, pochodzi od połączenia dwóch greckich słów oznaczających wodę i rurę. Co już wynika z samej tylko nazwy – hydraulika jako nauka będzie zajmowała się badaniem różnego rodzaju cieczy, a także ich przepływów.

Obecnie prężnie i szybko rozwija się hydraulika siłowa

hydraulika siłowaZa ojca współcześnie rozumianej hydrauliki uważa się Blaise Pascala, twórcę tak zwanego prawa Pascala. Ciekawostką z pewnością jest fakt, że hydraulika zajmuje się nie tylko, choć w dużej mierze, przepływem różnych cieczy. W polu jej zainteresowań leży również badanie przepływu… gazów. Początek szybkiego rozwoju datuje się na okres zakończenia II Wojny Światowej. Do jej zadań należy przede wszystkim ulepszanie i opracowywanie nowych układów hydraulicznych, a także ich praktyczne zastosowanie. Swoje funkcje hydraulika siłowa wypełnia zarówno w przemyśle, rolnictwie, budownictwie, jak i górnictwie. Coraz częściej jej użyteczność znajduje również zastosowanie w indywidualnym wykorzystaniu. Jej działanie, w największym skrócie, oparte jest na wykorzystaniu cieczy, która poddana wysokiemu ciśnieniu wytwarza i przekazuje swoją siłę. Oznacza to, że hydraulika siłowa tworzy układy, zbudowane z wielu pomniejszych elementów. Tego typu układy, będące układami zamkniętymi, najczęściej zawierają w sobie trzy podstawowe części takie jak pompa hydrauliczna, silnik hydrauliczny oraz przewody.

Wszystkie te części składają się z pomniejszych fragmentów. Na rynku krajowym i zagranicznym można kupić zarówno gotowe układy hydrauliczne, jak i poszczególne komponenty i części składowe hydrauliki siłowej.