Czym jest coaching zespołowy?

 

W ostatnim czasie bardzo dużo możemy usłyszeć o coachingu w różnych sferach naszego życia. Coaching kojarzony jest z trenowaniem, jednak nie naszej kondycji fizycznej, ale bardziej kondycji związanej z naszymi umiejętnościami w zakresie rozwoju osobistego i zaspokajania naszych potrzeb. Treningowi może podlegać jeden człowiek, ale również cały zespół.

Przydatność coachingu zespołowego

skuteczny coaching zespołowyKiedy coachingowi podlega cały zespół ludzi, np. ludzie pracujący w konkretnym dziale lub jednostce firmy, mówimy o coachingu zespołowym. Skuteczny coaching zespołowy przeprowadzony przez wyspecjalizowanego trenera, jest w stanie podnieść efektywność podejmowanych przez zespól działań, dzięki czemu łatwiejsze będzie osiąganie określonych celów. W jaki sposób trener oddziałuje na zespół, by uzyskać tego typu efekty poszkoleniowe? Przede wszystkim, dzięki inicjowaniu określonych działań i aktywności podczas szkolenia, trener dąży do tego, by zbudować właściwe relacje pomiędzy członkami zespołu. Do tego celu wykorzystuje się ćwiczenia mające poprawić komunikację między osobami, pomagając również określić konkretne role każdego z członków w zespole. Nie od dziś wiadomo, że właściwa komunikacja w zespole jest podstawą jego odpowiedniego funkcjonowania i wykonywania wszystkich zadań. Możliwość porozumiewania się pomiędzy ludźmi często owocuje nowymi, kreatywnymi pomysłami, które mają pozytywny wpływ na rozwój firmy.

Jeśli jesteśmy właścicielami większej firmy, możemy zadawać sobie pytanie, czy organizowanie tego typu szkoleń jest dla nas opłacalną inwestycją. W kwestii tego typu rozważań warto na pewno pamiętać, że inwestycja w nasz zespół, to inwestycja w ludzi, bez których nasza firma nie mogłaby istnieć. Oznacza to, że tego typu inwestycja zawsze jest dla nas korzystna.