Charakterystyka kominków domowych

Jednym z istotnych elementów dekoracyjnych, a zarazem funkcjonalnych są domowe kominki. Zgodnie z obowiązującym prawem kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu, oprócz niego w budynku powinno znajdować się dodatkowe urządzenie grzewcze. Jaki więc, oprócz podstawowego ogrzewania wybrać najlepszy kominek?

Różne rodzaje i zastosowanie kominków domowych

kominek narożnyObecnie na rynku możemy wyróżnić trzy rodzaje kominków: kominki z paleniskiem otwartym, kasety kominowe, oraz kominki z wkładem kominkowym. Kominki otwarte najczęściej pełnią funkcję dekoracyjną i rzadko wykorzystywane są jako efektywne źródło ciepła. Skuteczność takich kominków jest nie wielka, ze względu na duże straty ciepła, uchodzące z dymem przez otwór kominowy. Intensywność ogrzewania, można regulować poprzez dozowanie odpowiedniej ilości opału, oraz domykaniu wylotu komina. Istnieje bardzo prosty sposób na przerobienie kominka otwartego na kasetowy. Wystarczy wówczas zamówić wykonanie kasety na wymiar i wzór pasujący do kominka już istniejącego i zamontować go w miejsce starej komory spalania. Takie kasety, można wyposażyć w wentylator, który zintensyfikuje przepływ ciepłego powietrza i rozprowadzi go do innych pokoi. Podobne właściwości ma wkład kominkowy z tą różnicą, że może być wykorzystany jako kominek narożny. Wkład kominowy może również rozprowadzać ciepło w sposób grawitacyjny, nadmuchowy oraz bezpośredni. W najprostszym rozwiązaniu, podczas przekazywania ciepła bezpośrednio, funkcję nawiewu ogrzanego powietrza, pełni kratka znajdująca się w okapie kominka, oczywiście ciepło jest również przekazywane za pośrednictwem nagrzanej szyby i obudowy kominka.

Wstawienie rur rozprowadzających powietrze z okapu, pozwala rozprowadzić ciepło do innych pomieszczeń, jednak ze względu na małe ciśnienie w rurach, maksymalna odległość przesyłu będzie nie większa niż 4 do 5 metrów w poziomie.