Bezpieczeństwo pracowników

Nie od dziś wiadomo, że bezpieczeństwo pracowników pracujących z maszynami nie zawsze stawiane jest na pierwszym miejscu. Bowiem dla większości pracodawców liczą się zyski, a poziom bezpieczeństwa swoich pracowników ograniczają oni do minimum. W każdym razie, producenci maszyn, coraz bardziej dbają o kwestie bezpieczeństwa operatorów. Montuje się różne elementy, które maja to bezpieczeństwo podnosić.

Jak działają wyłączniki krańcowe?

Jednym z elementów maszyny, który ma podnosić poziom bezpieczeństwa jej operatora jest wyłącznik krańcowy. Otóż każda ruchoma maszyna, a przede wszystkim obrabiarki, posiadają ruchome osie. Ich przesuw jest bezpieczny tylko w określonym zakresie. Jeśli źle zaprogramujemy maszynę, to może się okazać, ze ta sama się uszkodzi, jeśli nie będzie posiadała wyłączników krańcowych na sterowanych osiach. W takiej sytuacji bezpieczeństwo pracownika mogłoby zostać naruszone. Dlatego należy zadbać o to, by w miarę możliwości, takie urządzenia posiadały wyłączniki krańcowe. Wyłącznik krańcowy to niewielkie urządzenie, które swoje działanie opiera na czujniku. To on daje sygnał do wyłączenia maszyny, gdy pojawia się jakiekolwiek zagrożenie. Montaż tego typu elementu nie należy do najtrudniejszych, lecz warto posiadać minimum wiedzy technicznej. Chociażby po to, by zamontować wyłącznik krańcowy w odpowiednim położeniu, aby ten na sto procent zadziałał, gdy będzie to konieczne.

Producenci maszyn coraz częściej w ich standardzie oferują wyłączniki krańcowe. Od pewnego czasu bezpieczeństwo operatora jest priorytetem dla producentów maszyn. Bowiem w razie jakiegokolwiek wypadku przy pracy maszyny danego producenta, ten mógłby stracić swoich klientów, gdyż Ci baliby się o bezpieczeństwo pracowników obsługujących te maszyny.